A térburkolat rétegrendjei:
- térburkoló kő 4,6,8,10 cm vtg- ágyazó, fektető réteg(0-4-es sóder, bazalt vagy mészkő zúzalék 2-4 cm vtg
- teherbíró réteg vagy alépítmény (sóder, murva, beton) 15-40 cm vtg
- meglévő talaj
Ne használjunk önmagában teherbíró réteg építéshez sima sódert, ugyanis nem tömöríthető kellőképpen.
A térburkolás folyamata:

A térburkolat területének kitűzése során az egyik legfontosabb szempont a térburkolat felületi vízelvezetése, oldalirányú lejtések kialakítása. Javasoljuk a min. 2 cm-es méterenkénti lejtést.
Ha a burkolat széleire előregyártott beton szegély elem kerül beépítésre és a burkolat szélei párhuzamosak , akkor 1-2 sor térburkoló követ szárazon (próbaszerűen) ki kell rakni a munkaterület teljes szélességében, hogy a szegélyünk az utolsó kő zárásaként kerüljön beépítésre, elkerülve ezzel a sok vágást és az ebből keletkezett hulladék kidobását, ami önnek kidobott pénz.

A térburkolat terhelésétől függően változó mélységűre szedjük ki a térkő burkolat alapját.
- személy vagy kisebb tehergépjármű terhelésnél 20-35 cm vtg
- nagyobb tehergépjármű(Ifa, Kamaz stb.)vagy, kamion terhelésnél 30-50cm
A fenti javaslatban tömör vastagságot értek.
Egy példa: ha egy 1m x1m x1m-es gödröt ásunk ki, akkor a kiszedett föld mennyiség több lesz mint 1 m3, ugyanis kiásás közben a föld fellazul, ez a lazulás kb. 20%-os.
Ez visszafelé nézve, ha 1m3 laza földet beleteszünk egy 1m3-es gödörbe és visszatöltés közben rétegenként tömörítjük, akkor ez az 1m3 laza föld nem lesz elég arra, hogy megteljen a gödrünk.
A gyakorlat azt mutatja, hogy általában 20-25%-os lazulással és tömörödéssel kell számolni.
Nagyon fontos és lényeges szempont, hogy a kiszedett földtükör mélysége 1-2 cm-en belüli pontossággal legyen elkészítve, erre a munkafázisra érdemes nagyobb figyelmet szentelni, ez azért fontos mert így a rákerülő teherhordó réteg vastagsága is egységes lesz.

3. Tömörítés
A kiszedett földtükröt minden esetben tömöríteni kell lapvibrátorral, padkahengerrel .
A teherbíró réteg tömörítésénél nagyon fontos, ha lapvibrátorral tömörítünk, akkor kb. 10 cm vtg rétegenkénti tömörítést végezzünk, minden egyes réteget legalább háromszor járjunk át lapvibrátorral.
Ha padkahengerrel tömörítünk, akkor 15 cm vtg rétegenkénti tömörítést végezzünk és ugyanúgy rétegenként háromszor.
4. Szegély építés
Első lépésként határozzuk meg a szegélykő irányát és magasságát, az erre a célra használt kitűző karókkal, a kitűző karók közti távolság ne legyen több mint 15 méter, ez azért fontos, mert a karók között kihúzott zsinórt ezen vagy kevesebb távolságon jól kitudjuk feszíteni, az e fölötti távolságnál már nem tudjuk kellő képpen kifeszíteni, ugyanis a zsinór súlyából adódóan be fog lógni.
A szegélyt közepes erősségű, közeli betonüzemből rendelt(C10,C12), vagy házilag kevert (4 lapát sóder, 1 lapát cement) földnedves betonba fektetjük és két oldalról megtámasztjuk. Fontos megjegyeznem, hogy a földnedves beton csak megfelelő tömörítés után éri el a jó szilárdsági fokot.
Sok beton szükséglet esetén célszerűbb betonüzemből rendelnünk, kevesebb mennyiségnél 2m3 alatt ezt előkészíthetjük saját magunk házilag.
A szegély oldaltámasztásánál a következőkre kell figyelnünk:
- amikor a burkolat felőli oldalon támasztunk, számolnunk kell a térburkolat és az ágyazó anyag vastagságával,
- a külső részen, ahol nem lesz burkolat, a kellő tartás érdekében támasszuk meg a szegély 2/3-át.

Szeretném javasolni a térburkolat teherbíró rétegének kiépítésénél a murva használatát, sima sóder helyett, ugyanis a sóder nem tömöríthető megfelelően.
Szemben a murvával, ami nagyon jól tömöríthető, van aki a poros és apró murvára esküszik, van aki a durvább szemcséjűre, hogy az a jó, én személy szerint a kettő keverékét javaslom, persze jó az apró szemcséjű is, de ez csak a durva szemcséjű réteg tetejére egy vékonyabb rétegben, ugyanis ezzel nagyon pontosan, akár 1 cm-en belül el lehet készíteni a szintet.
Mint már említettem a teherbíró réteget rétegesen kell bedolgozni és tömöríteni, ahhoz, hogy a kivitelezett térburkolat építési munka hosszútávon jó és tartós legyen.
Egy fontos tényezőt szem előtt kell tartanunk: a bedolgozott rétegekre számoljuk rá a tömörödést, ez általában 10 cm vtg laza anyagnál kb. 2-3 cm-t jelent, vagyis 10 cm laza vtg-ból lesz 8 cm vtg tömör vtg-ság.
A különböző magasságokat, rétegvastagságokat úgy tudjuk megmérni illetve pontosan beállítani, hogy a viacolor térburkolókő tervezett végleges magasságában kifeszítünk zsinórokat és ettől a zsinórtól mérünk vissza, ne feledkezzünk meg a tömörödés rászámolásáról.
6. Ágyazó réteg bedolgozása
Amennyiben munkánkat jól és pontosan végeztük, akkor a tömörített teherbíró, vagyis a murva tükör szintje, a kifeszített zsinórhoz képest a térburkolókő és az ágyazó együttes vastagságának a méretén van.
Példa: ha a viacolor térburkoló kő 6 cm vtg, ágyazó vastagság 2-3 cm, akkor a zsinór és a murva tükör közötti távolság 8-9 cm kell, hogy legyen.
A folytatásban, a jól beszintezett murva tükörre dolgozzuk be az ágyazó réteget, a pontos és a gyors szintre igazítás érdekében, a kifeszített zsinór alá 20x40-es zártszelvényt vagy vastag falu vékony csövet fektetünk, ami elfér a murvatükör és a zsinór között és ezt beállítjuk a térburkolat vastagság mínusz 1,5 cm.
Példa: ha a térburkoláshoz használt térburkoló kő 6 cm vtg, akkor a kifeszített zsinór és a zártszelvényünk közötti távolságot 4,5 cm-re állítjuk, ha 8 cm vtg a térburkoló kövünk akkor 6,5 cm-re állítjuk, ez a 1,5 cm, amit kivonunk a térburkolatunk vastagságából, az ágyazó anyag tömörödését jelenti, ugyanis a lerakott térburkolatot tömöríteni kell lapvibrátorral és kb. ennyit fog össze tömörödni.
De ha nem tömörödik 1,5 cm-t, hanem ennél kevesebbet, akkor sincs baj, ugyanis mindig arra kell törekednünk, hogy a térburkolat síkunk (térburkolatunk teteje) mindig följebb legyen 0,5 cm-rel vagy esetleg egy szinten a szegélyünkhöz képest.
Itt nagyon fontos megjegyeznem, hogy a térkő burkolatunk síkja semmi képpen nem szabad, hogy a szegélyünk síkja alatt legyen, kivéve ha ezt nem tudatosan tesszük, vagyis a szegélyünk kiemelt szegély funkciót tölt be.
Tehát ott tartunk, hogy beállítjuk a zártszelvényünket megfelelő szintre, mielőtt beállítanánk mérjük ki a lehúzó sínek egymáshoz való távolságát, ezt a távolságot a lehúzó lécünk, (alu léc, lehúzó deszka stb.) hosszúságához igazítjuk, de semmiképp se legyen 2,5-3 m-nél hosszabb, ha beállítottuk a lehúzó sínünket, akkor a síneken a lehúzó léc jobbra-balra mozgatásával, lehúzzuk simára a területet.
Ha lehúztuk simára a térburkolásra előkészített területet, ne feledkezzünk meg a lehúzó sínek helyét is feltölteni és elsimítani a kellő szintre.
7. Térkő lerakás
Első és legfontosabb teendők, meghatározzuk a térburkolatunk rakási haladási irányát, erre a meghatározott irányra kifeszítünk egy zsinórt (1), amit rögzítünk és megjelölünk, majd erre a kifeszített zsinórra merőlegesen kifeszítünk egy másik zsinórt(2) a térburkolási terület teljes szélességében és ezt a zsinórt nagyon nagy pontossággal, pontos kiméréssel, derékszögbe állítjuk az (1)-es zsinórhoz mérten és ezt a zsinórt is rögzítjük és szintén megjelöljük, hogyha esetleg elmozdulna ne keljen ismételten kimérni, ha mégis elmozdulna, akkor csak a jelölésre húzzuk és már jó is.
A rakási haladási irányba kifeszített zsinórunk legyen a mérvadó, pontos irányadó a térkő burkolat rakásánál, mindig a zsinórnál kell előre rakni és utána a mellette lévő részt hozzá növeszteni, nagyon fontos, hogy 10-15 soronként ellenőrizzük a kereszt irányú egyenességet és legfőképp ellenőrizni kell a párhuzamosságot a kezdő első lerakott sorunkhoz képest.
A sorok igazításának gyakorisága függ a térkő minőségétől és a térkövező emberek, rakók, rakási stílusától, szokásaitól.
Kettő fő stílust, szokást különböztetünk meg: a. szorosan rakó
b. lazán rakó
Nézzünk erre egy példát: adott egy munkaterület, ahol az a feladat, hogy egymás mellett dolgozzon összhangba párhuzamosan haladva előre két különböző stílust képviselő rakó, akiknek az a feladatuk, hogy rakjanak le 20 sor térkövet.
Mit fogunk észrevenni, ha lerakták a 20 sort?
Azt fogjuk észrevenni, hogy görbék a sorok, ez többnyire azért történt, mert a lazán rakó ,,térfelén" lévő térkő előrébb van a szorosan rakó ,,térfelén" lévő térkőnél, ugyanis számoljunk csak egy kicsit: csak 1 mm legyen az eltérés soronkét, az már ugye a 10-ik sornál 1 cm, a 20-ik sornál már 2 cm-t jelent és ez így hatványozódna, ha nem lenne 10-15 soronként ellenőrizve és kiigazítva.
Ezután a kis kitérő után, kanyarodjunk vissza a további teendőkhöz, ott tartottunk, hogy rakjuk a térburkolatot, amikor leraktuk a felületet, be kell vágni azokat a részeket, ahová nem tudunk berakni egész térburkolókövet(fal, szegély, támfal, kerítés melletti részek).
Ez a bevágás történhet: a. száraz vágásos technológiával: kő törő (roppantó), flexre vagy hasonló gépre szerelt gyémánt korong
b. vizes vágásos technológia: vizesvágó gép, ez is gyémántkorongos vágás csak azzal az egyik eltérő különbséggel, hogy a vágás vizesen történik, ezáltal nem porol.
Ha megvagyunk a bevágással, jöhet a térburkolat fugázása, kvarc homokkal, ha nedves a homok akkor a térkövezés tetejére terítjük és várunk amig megszárad, ha úgy látjuk, hogy a szétszórt homok teteje megszáradt, akkor a fugázó seprűvel át lehet mozgatni egyszer-kétszer, hogy a homok megszáradjon teljesen, ugyanis arra kell törekedni, hogy a kvarc homokot szárazon söpörjük a fugákba a teljes telitettségig.
Ha befugáztuk a térkövek hézagait, utána a maradék homokot letakarítjuk, lesöpörjük a térburkolat felületéről és jöhet a térkő felület vibrálása lapvibrátorral.
A vibrálást kétszer és kereszt irányba végezzük. A térburkolatok bevibrálásának nagy részénél ajánlatos gumilapot használni, ugyanis vannak olyan típusú, színű és felületű térkövek, amik hamar sérülnek, maradandó felületi sérülést okozhatunk, ha nem használunk gumilapot, ez általában a színes térkőre jellemző, de ugyanúgy sérülhet a szürke kő is, ezért tanácsolom a gumilap használatát, ha térburkolatot vibrálunk.
Ha elkészült a vibrálás, átnézzük a térburkolat teljes felületét, hogy sérült-e meg kő a vibrálás következtében, ha igen kicseréljük és ismételten kvarc homokot szórunk a térkő felületre és besöpörjük, addig söpörjük amíg a fugák teljesen telítődnek, ha ez elkészült letakarítjuk a felületet és használatra kész a burkolatunk.
© 2012- Minden jog fenntartva! Térburkolat Team